Досить часто в житті трапляються ситуації, коли порушують житлові права громадян. Напередодні свят, а то й у будні, мешканці багатоповерхівок часто не можуть заснути через різного роду святкування, гучні співи, музику, танці, викрики, ремонтні роботи.
– В які дні, з котрої і по яку годину можна проводити ремонтні роботи?
– Це питання врегульовано Законом «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та Постановою КМУ №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків».
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації і громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов’язані:
- здійснювати заходи щодо попередження утворення і зниження шуму до рівнів, встановлених санітарними нормами;
- забезпечувати під час проведення концертів, дискотек, масових святкових, розважальних заходів тощо такі рівні звучання звуковідтворювальної апаратури;
- вживати заходів щодо недопущення упродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами.
У нічний час із 22 год. до 8 год. на захищених об’єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків. На таких об’єктах також заборонено проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом: у робочі дні – з 21 год. до 8 год., а у святкові та неробочі дні – цілодобово. Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт.
– Як діяти, якщо сусіди порушують встановлені санітарні норми і ніякі прохання на них не діють?
– У таких випадках необхідно звертатися до органів внутрішніх справ, в компетенцію яких входить притягнення винної особи до адміністративної відповідальності за статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Це тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
А дії, передбачені частиною першою цієї статті вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші (або без такої), а на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів інших предметів порушення тиші.
У випадку, якщо на ваші попередження, не реагують особи, які шумлять, поводяться непристойно, грубо порушують громадський порядок, виявляючи явну неповагу до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, такі дії будуть тягнути за собою кримінальну відповідальність, передбачену статтею 296 Кримінального кодексу України.
– Як убезпечити себе від невдоволень з боку сусідів, якщо ви плануєте проводити ремонт у квартирі?
– Власник чи орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити про це мешканців прилеглих квартир.
Можливо, це дасть змогу в добровільному порядку домовитися із сусідами про проведення ремонту у святкові та неробочі дні.
Отже, можна зробити висновок, що законодавство захищає права громадян на тишу. Тому у випадку його порушення, слід негайно викликати працівників міліції, а для забезпечення доказів знайти хоча б двох свідків до приїзду працівників міліції.
Після сплати чималого штрафу ваші сусіди не шумітимуть!
За повідомленням ГО «Народний контроль».