Розпочав свою роботу онлайн ресурс «Платформа Центрів Дія»
Сервіс «Місцеві електронні петиції»
Сервіс «Консультації з громадськістю»

Сміття… і ще раз сміття…

Екологічна катастрофа у прямому значенні цього слова сьогодні бентежить чи не кожного жителя району/Саме тому минулого тижня було проведено розширене засідання постійної комісії районної ради з питань екології та використання природних ресурсів, де зібралися окремі представники районної та міської влади, депутати, громадські активісти та представники місцевих ЗМІ.

Серед присутніх були: депутати районної ради, голова комісії Ганна Думітрак, Дмитро Никифорак (заступник голови комісії), Василь Гушул (секретар комісії), Ярослав Дрогомирецький (член комісії), від районної влади — перший заступник голови РДА Василь Ропар, заступники голови районної ради Василь Жмендак і Дмитро Бойчук, від міської влади — мер Косова Микола Фокшей та його заступник Василь Сліпанюк, депутат районної ради Роман Матейчук, депутати міської ради Юрій Плосконос та Роман Печижак, начальник відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури РДА Степан Яремин, головний спеціаліст зі зв’язків з громадськістю районної ради Марія Жмендак, представник Косівського РВ УМВС, косівчанка та громадська активістка Тетяна Костинюк та інші.

На обговорення винесли найважливіші питання: утилізація твердих побутових відходів в районі, зокрема, вивезення ТПВ з міста Косова, шляхи вирішення місцевими радами цієї ж проблеми на території відповідних населених пунктів району, наслідки екологічної проблеми, зокрема/в.місті Косові, а також перспективи побудови на території Косівщини сміттєпереробного заводу чи принаймні сортувальних ліній. Цікавим виявився той факт, що остаточну крапку в терпінні косівчан поставив відзнятий протягом новорічно-різдвяних свят відеоматеріал косівчанки Тетяни Костинюк, яка випадково, виходячи з дому, побачила зовсім непритаманну Косову величезну купу сміття у центрі міста. Цей відеоролик у «Ютубі» набрав чи не найбільше переглядів і обурених коментарів за всю історію існування громадського телебачення «Дримба ТВ». І як би не було важко стверджувати, але для Косова і всього району це, на жаль, зовсім не поодинокий випадок.

Проблема в тому, що катастрофа із вивезенням ТПВ з району назрівала вже давно, Її не вдається вирішити ні владі, ні громаді вже багато років. І якщо раніше сміття з Косівського району приймала Коломийщина, то віднедавна остаточно припинила це робити. Деякі населені пункти поки що вирішують це питання самостійно, їх обслуговують підприємці за певні оплати, але чи надовго і куди саме вони вивозять сміття — ніхто не знає. Тож хоча і екологічна проблема сьогодні найбільше торкнулася міста Косова, стверджувати, що її немає чи не буде в селах та селищах району поки що не варто.

На початку засідання голова комісії Ганна Думітрак акцентувала увагу присутніх на винятковій актуальності наразі безуспішного вирішення на території Косівського району впродовж останніх кількох років проблемного питання, пов’язаного з вивозом твердих побутових відходів, з облаштуванням санкціонованого сміттєзвалища у відповідності до вимог чинного законодавства. Вона наголосила на тому, що результатом роботи профільної комісії має, насамперед, стати пошук спільного дієвого рішення між усіма відповідальними, а не посилення протиріч.

Ганна ДУМІТРАК, депутат районної ради, голова комісії: «З першого дня ведення комісії не було жодного випадку, коли б ми не починали і не закінчували роботу з питань екології, зокрема, з вивезення сміття з району. Також написали вже багато звернень до всіх відповідних структур, які мають стосунок до цієї проблеми, але, окрім друкованих відповідей, нічого, на жаль, не вирішено й досі. І сьогодні, коли назріває вже справжня катастофа, вже нема часу відкладати цю тему на задній план. Ми мусимо це питання винести на сесію, а також провести розширене засідання з сільськими, селищними та міським головами, представниками громади та влади. Потрібно спільно і негайно шукати шляхів вирішення, доки не пізно».

Що ж до того, чи все-таки має право на існування санкціоноване сміттєзвалище, свого роду полігон, прокоментував присутнім перший заступник голови РДА Василь РОПАР: «Скажу відверто — шукати земельну ділянку під полігон у районі — утопічно; По-перше, тому, що без згоди громади це питання вирішити неможливо. По-друге, жодна громада не дає на це своєї згоди, зважаючи на те, що земельна ділянка — це лише малесенька частинка від загальної проблеми створення полігону. По-третє, цей полігон повинен відповідати всім санітарним вимогам. І, звичайно, на його облаштування потрібно досить багато грошей, яких у цей складний для держави час, час війни, на жаль, немає».

Про ситуацію, що склалася з вивозом ТПВ протягом новорічно-різдвяних свят у Косові, проінформували міський голова Микола Фокшей та його заступник Василь Сліпанюк. Зокрема наголосили на тому, що нещодавно відбулася чергова сесія міської ради, де було прийнято ряд конкретних рішень щодо вирішення цієї болючої для міста проблеми. В обговоренні також брали активну участь і депутати міської ради Юрій Плосконос та Роман Печижак. Вони поділилися своїм баченням щодо проблеми у Косові.

Юрій ПЛОСКОНОС, депутат міської ради: «Вважаю, що проблема сміття у Косові складається з трьох найважливіших причин: перша — питання, що стосується полігону, в принципі відпадає в тому випадку, коли підприємець вивозить сміття, а куди — ніхто не знає, від людей, власне, потрібнг тільки гроші; друга — за фактом, обсяг сміття у Косові набагато більший, ніж мав би бути, а значить — багато сміття привозного; і третя причина та, що на сьогодні не має упорядкованих пунктів збору ТПВ».

Роман ПЕЧИЖАК, депутат міської ради: «На мою думку, першою необхідністю є зібрати загальнорайонне обговорення за участю і влади, і громади. Спільно на місцях створити свого роду фонди розвитку, куди надходили б кошти від хоч і невеликих, але регулярних штрафів. Можливо, за допомогою таких мінімальних штрафів вдасться привчити людей до порядку».

Також присутні на засіданні комісії неодноразово наголошували на необхідності комплексного вирішення порушених питань — не лише облаштуванні полігону для вивозу й сортування ТПВ, а й, насамперед, забезпеченні просвітницької роботи серед населення, школярів щодо поводження зі сміттям та розробленні чіткої системи покарання у тому випадку, коли буде створено належні умови для збору й вивозу ТПВ.

Окрім зазначених вище питань, в обговоренні також неодноразово поверталися й до старих сміттєзвалищ, які раніше нібито функціонували на території району. Та все зводиться до одного і того ж — згоди громади. Якби у районі були облаштовані хоча б сортувальні лінії, ситуація була б значно ліпшою. Думку з цього приводу висловив депутат районної ради Василь ГУШУЛ: «Ніхто питання екології не буде вирішувати, крім нас самих. Можливо, людям потрібно надати якийсь стимул, запевнити, що сортувати пластмасу чи скло — це не лише робити добру справу у значенні екології, а й економічно вигідно. Для прикладу, у Рожнові жителі села вже певний період сортують пластмасу. Тож, гадаю, розпочати спочатку потрібно не з сміттєпереробного заводу, а з роздільного сортування сміття».

Завод чи сортувальні лінії? Питання і досі відкрите. І щодо нього кожен має свою думку. Та як «не крути» — не знайти відповіді на нього доти, поки, вкотре повторюючись, не буде спільного рішення громади і. влади. Тож все-таки, підвівши підсумки спільного обговорення, депутати районної ради, члени комісії з питань екології та використання природних ресурсів одноголосно прийняли рішення провести наступне розширене засідання профільної комісії з питань благоустрою населених пунктів та вивезення твердих побутових відходів спільно з головами органів місцевого самоврядування району, зацікавленими підприємцями, представниками санепідемстанції, правоохоронних органів і громадськості району. А вже час покаже, чи можливо поставити хоча б якісь, але крапки над «і»…

Мирослава Долинчук.
«Гуцульський край», №5, 30.01.2015 року


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до вмісту