Близько 10 років тому на світовий ринок вийшли виробники, які запропонували любителям тютюнового диму «безпечну» альтернативу у вигляді електронних сигарет, вейпів, glo, IQOS та інших тютюнових смаколиків. Українці швидко підхопили тренд світового ринку, а ноу-хау зацікавило не лише заядлих курців, а й молодь та школярів, якій про куріння думати зарано.
В Америці з 2019 року активно досліджують вплив електронних цигарок на організм людини, та вже навіть дали назву хворобі, яку вони спричиняє – EVALI -«травма легень, пов’язана зі вживанням електронних сигарет або продуктів вейпінга».
Дослідження показали, що не лише нікотин є небезпечним у складі е-сигарет, а й інші інгредієнти також.
Побічні ефекти від куріння часто залежатьвід виду рідини в електронних сигаретах. Багато з її інгредієнтів можуть використовуватися в харчових цілях. Однак в процесі куріння вони нагріваються і утворюють токсичні речовини. В аерозолі тютюнових виробів для нагрівання (IQOS і glo) міститься понад 50 канцерогенних речовин.
- Метали (хром, нікель, свинець) накопичуючись в організмі спричиняють хронічні отруєння цими сполуками. Нікель є одним із небагатьох канцерогенів, який міститься більше в е-сигаретах, ніж у горючих сигаретах.
- Пропіленгліколь-при нагріванні він перетворюється в пропіленоксид – сильний канцероген, що сприяє мутації здорових клітин у злоякісні (ракові).
- Акролеїн – сполука, що утворюється принагріванні гліцерину,який входить в складтрідини вейпу. Акролеїн може спровокувати астму та хронічні захворювання легень.
- Формальдегіди у складі сумішей впливають на центральну нервову систему, сприяють зміні функцій мозку, що може призводити до погіршення пам’яті, здатності до навчання, різких змін настрою тощо.
- Короткочасний вплив гліколевих сумішей пов’язаний з гострим сухим кашлем і подразненням горла.
- Ацетальдегід –спричиняє серйозні зміни тканини легень. Вони збільшують ризики та підвищують ймовірність онкологічних захворювань.
- Електронні сигарети та вейпи можуть бути небезпечними і через високі температури,можуть виникнути опіки дихальних шляхів.
- Смакові добавки та підсолоджувачі. В рідини до електронних сигарет зазвичай додають глюкозу та сахарозу. Ці компоненти сприяють утворенню реактивних альдегідів, які є однією з причин серцево-судинних захворювань та хронічної обструктивної хвороби легень.
- Діацетил і ацетилпропіоніл є смаковими добавками, які пов’язані з респіраторними захворюваннями при вдиханні та можуть призвести до легеневих захворювань та розвитку алергічних реакцій.
З метою більшої обізнаності підростаючого покоління з негативном впливом електронних сигарет на організм,спеціалістами Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу регулярно проводяться лекції на дану тему серед здобувачів освіти Косівської ТГ.