Розпочав свою роботу онлайн ресурс «Платформа Центрів Дія»
Сервіс «Місцеві електронні петиції»
Сервіс «Консультації з громадськістю»

У Косівській громаді відбувся другий фестивальний день у рамках впровадження транскордонного проєкту

07 липня 2023 року у місті Косові пройшов перший день благодійного фестивалю «Смак з Косова», а 03 вересня 2023 року у селі Шепіт Косівської територіальної громади відбувся другий день однойменного фестивалю.

Концепція нового фестивалю, створеного у рамках реалізації транскордонного проєкту «Фестиваль – стала ініціатива та ефективний інструмент промоції історичної та культурної спадщини у прикордонних регіонах України та Польщі – популяризація місцевих народних промислів, ремесел, традицій, збереженої історико-культурної спадщини Гуцульщини, а також – гастрономічної спадщини, особливої місцевої кухні, виробів із сиру, традиції виготовлення сирних коників.

Село Шепіт – скарбниця гуцульського крафту. Другий фестивальний день присвячений промоції пастушої культури Карпат, з якої народилось багато цікавих традицій, в тому числі – і традиція виготовлення виробів із сиру.

Цей оригінальний вид – сьогодні вже українського народного мистецтва, що народився свого часу на гірських карпатських полонинах, характерний тільки для Гуцульщини.

Найбільшим осередком виготовлення сирних іграшок є села Косівського району Шепіт (Косівська громада) і Брустури (Космацька громада). Сьогодні тут живуть і працюють кілька десятків  майстринь. Їхні золоті руки втілюють у життя неймовірні образи тварин, птахів та казкових персонажів, виготовлених з натурального сиру. Кожна іграшка створена з натхненням і зберігає в собі традиції, життєдайну енергію та любов.

За переказами та за етнографічними джерелами, сирні вироби відомі з кінця ХІХ ст. Їх вигадали гуцули сотні років тому, щоб повертатися з полонини не з порожніми руками, а з подарунком для своєї родини.

На фестивалі у Шепоті презентували унікальні вироби з сиру понад 30 майстринь, представили свої полонини «депутати». Також гостей свята познайомили з ремісничими родинами села, де традиції вишивки, писанкарства, бондарства, гри на музичних інструментах безперервно передаються з покоління у покоління.

Представники польських партнерів з гміни Соліна двічі відвідали Косівщину у рамках впровадження проєкту «Фестиваль – стала ініціатива та ефективний інструмент промоції історичної та культурної спадщини у прикордонних регіонах України та Польщі».

А 13 серпня 2023 року, під час останнього візиту польських колег в Україну, було підписано офіційну партнерську угоду про співпрацю між гміною Соліна Підкарпатського воєводства та Косівською міською радою Івано-Франківської області. Обидві сторони задекларували наміри продовжувати співпрацю після завершення реалізації транскордонного проєкту, розвивати дружні і ділові відносини у сферах культури, туризму, освіти, економіки, місцевого самоврядування.

Проведення другого фестивального дня було перенесене з 13.08.2023 на 03.09.2023 р. через трагічні події в Івано-Франківській області, пов’язані з черговою ракетною атакою росії на Україну. Тому програма офіційного візиту польської делегації з гміни Соліна у Косівську територіальну громаду була дещо змінена: замість участі у фестивалі «Смак з Косова» на території села Шепіт польським колегам презентували окремі традиції та обряди гуцульського весілля, притаманні цій частини Гуцульщини.

Більше фото з події на фейсбук сторінці «Смак з Косова».

Цю подію створено та підтримано у рамках впровадження проєкту «Фестиваль – стала ініціатива та ефективний інструмент промоції історичної та культурної спадщини у прикордонних регіонах України та Польщі» за фінансової підтримки Європейського Союзу через Програму транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 (*останній конкурс попереднього фінансового періоду – на сьогоднішній день нова транскордонна програма – Interreg NEXT Poland-Ukraine 2021-2027).
Вищезазначений транскордонний проєкт впроваджується ГО «Прикарпатська Інформаційна Корпорація», Косівською міською радою та гміною Соліна з Підкарпатського воєводства Республіки Польща.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до вмісту